Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

ULTRASONDA BEBEĞİN KALBİNDE PARLAKLIK

(HEF, Hiperekojen Fokus)

Sevgili Anne Adayları,

Sizleri en çok korkutan US bulgularından biri olan bebeğin kalbinde parlaklık olmasından bahsetmek isterim.

Bebeklerin kalbinde, kalp kapakçıklarını tutan, iplikçik şeklinde ince adale-bağ dokusu vardır. Bunlardan bir veya bir kaçında bölgesel doku yoğunluğu olduğunda ultrasonda daha parlak görülür. Golf topu belirtisi diye de adlandırılan bu bulgu, tüm gebelerin %1-2’sinde görülür. Normal bebeklerde oldukça sık görülen bu görüntü kromozom özürlü bebeklerde daha sık görülür. Genellikle gebeliğin 14. Haftasından sonra görülmeye başlar ve en geç üçüncü üç ayında hepsi de yok olur.

Küçük ya da büyük olması, bir ya da daha çok olması, tek ya da çift taraflı olması risk oranını değiştirmez. Hepsi de yok olduğundan kaybolup olmadığını takip etmeye de gerek yoktur.

Burada önemli olan nokta, beraberinde eşlik eden ve bebekte kromozom özrü düşündürecek başka bir belirteç olup olmamasıdır. Öyleyse yapılacak şey şudur; Bebeğin bir perinatoloji uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi. Eğer ki başka bir bulgu yoksa hiçbir klinik önemi yoktur. Bu bulgu ayrıca bebekte kalp hastalığı varlığını veya risk artışını göstermez.

Sanki bebeğinizin kalbinde bir hastalık varmış gibi sizleri alarme eden bu bulgunun tek başına ise hiçbir önemi yoktur ve kendiliğinden yok olacaktır. Bir başka deyişle bebeğinizde doğumsal kalp hastalığı olma riski artmaz ve bu risk oranı yaklaşık yüzde yarım sıklıktadır ve fetal eko ile gebeliğin 22. Haftası civarında %70’e yakınının doğum öncesi tanısı konabilmektedir ki bu her gebe için geçerli bir orandır. Kalpte parlak nokta olması riski artırmaz.

 

Sağlıklı gebelik ve mutlu bir doğum dilerim.

Saygı ve sevgilerimle.

Prof. Dr. Ali ERGÜN

Perinatoloji Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.profdraliergun.com

aliergundr@gmail.com