Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

ULTRASONDA BEBEĞİN BEYNİNDE KİST

(CPS, Choroid Plexus Cyst)

Sevgili Anne Adayları,

Sizleri en çok korkutan US bulgularından biri olan bebeğin beyninde kist olmasından bahsetmek isterim. Bebeklerin beyninde beyin omurilik sıvısını salgılayan, koroid pleksus denen salgı bezleri vardır. Bunlardan bir veya bir kaçının kanalının tıkanması sonrası salgı bezi ifrazatını boşaltamaz ve gittikçe büyüyüp kist halini alır.

Bunlar içi sıvı dolu, ince cidarlı, yarım-iki cm arasında, keseciklerdir. Tüm gebelerin %1-2’sinde görülür. Normal bebeklerde oldukça sık görülen bu yapılar kromozom özürlü bebeklerde, özellikle trizomi 18(Patau Sendromu)’li bebeklerin üçte birinde görülür. Genellikle gebeliğin 14. Haftasından sonra görülmeye başlar ve en geç 28. Haftada hepsi de yok olur.

Küçük ya da büyük olması, bir ya da daha çok olması, tek ya da çift taraflı olması, kompleks veya basit olması risk oranını değiştirmez. Hepsi de yok olduğundan kaybolup olmadığını takip etmeye de gerek yoktur.

Burada önemli olan nokta, beraberinde eşlik eden ve bebekte kromozom özrü düşündürecek başka bir belirteç olup olmamasıdır. Öyleyse yapılacak şey şudur;

Bebeğin bir perinatoloji uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi. Eğer ki başka bir bulgu yoksa hiçbir klinik önemi yoktur.

Sanki bebeğinizin beyninde bir tümör varmış gibi sizleri alarme eden bu bulgu tek başına ise hiçbir önemi yoktur ve kendiliğinden yok olacaktır.

Sağlıklı gebelik ve mutlu bir doğum dilerim.

Saygı ve sevgilerimle.

Prof. Dr. Ali ERGÜN

Perinatoloji Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.profdraliergun.com

aliergundr@gmail.com