Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

HAMİLELİĞİN İLK BELİRTİLERİ

GEBE OLDUĞUMU İLK NASIL ANLARIM?

Doğurganlık çağında olan bir kadında adet günü gecikmesi olduğunda ilk akla gelecek neden gebeliktir ve öncelikle gebelik olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Gebeliğin kesin tanısı için kanda veya idrarda gebelik testleri veya ultrasondur. Gebeliğe bağlı, bulantı-kusma, kasık veya bel ağrısı, aşerme, sık idrar, baş dönmesi, bazen bayılma hissi gibi semptomlar çoğu kez gebelik olur olmaz başlamaz veya bazı kadınlarda hiç olmaz. Bu tip şikayetlerle beraber adet günü geçmesi kuvvetle muhtemel gebe olduğunuzu gösterir.

Döllenme olup, 5-8 gün sonra embriyo rahime tutunduğunun ertesi günü, önce kanda, sonra idrarda test pozitif çıkar. Her ay düzenli adet görenlerde yumurtlama genellikle adetin 14. gününde olur ancak, düzensiz adet görenlerde, yumurtlama günü farklı olabileceğinden, bu günler değişebilir. Adetin ilk 14 günü birinci yarı, ikinci 14 günü ise yumurtlama olduktan sonraki ikinci yarıdır. İkinci yarı genellikle sabit kalır. Bu nedenle, 28 günde bir adet görenlerde ilk yarı 14 gün, 35 günde bir adet görenlerde ilk yarı 21 gün, 40 günde bir adet görenlerde ise ilk yarı 26 gündür. Tam tersine sık adet görenlerde ise ilk yarı daha kısadır. Örneğin 21 günde bir adet görenlerde ilk yarı 7 gündür. Bu bilgiler ışığında düşünürsek, gebeliği kesin belirlemek için ikinci yarının bitmesi gerektiği kolayca anlaşılır.

Gebeliği teşhis etmede kullandığımız beta-hCG hormonu, normal gebeliklerde, gebeliğin başlarında iki günde bir iki katına çıkar. Bu hormonun değeri, 1000-1500 olduğunda, vajinal ultrasonla, 3000-3500 olduğunda ise karından ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Bu değerlerden önceki zamanlarda, gebelik olmasına rağmen ultrasonla görülebilir büyüklükte değildir.

Özel bir durumunuz yoksa, adet gününüzün, 5-7 gün geçmesini bekleyin ve sonra doktora gidin. İlave test gerekmeksizin ultrasonla gebeliğiniz teşhis edilebilecektir.

Sağlıklı ve mutlu kalın.

Prof Dr Ali ERGÜN

Perinatoloji Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı