Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Bakirelerde Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kisti ameliyatında bakireliğim bozulur mu?

Rahim içinde bulunan endometrium diye adlandırdığımız tabaka her ay gelişir ve gebeliğe hazırlanır. Gebelik olmazsa dökülür ve biz buna adet görme deriz. Normalde rahim içinde bulunan bu tabakanın rahim dışında bulunmasına ise endometiozis adı verilir. Her adet dönemi burada bulunan bu dokuda büyüme ve adet döneminde kanama olur. Bu nedenle de endometrioziste en sık görülen şikayet ağrılı adet görmektir. Toplumda %5-10 sıklıkta sıklıkta olan bu durum infertil(çocuk sahibi olamayan) kadınlarda çok daha fazla görülür. Anne veya kızkardeşte varsa görülme sıklığı daha da artar.

Eğer endometriozis yumurtalıkta olursa her adet dönemi yumurtalık içine ve dışına kanama olacaktır. Her adet kanaması ile beraber yumurtalık içinde kanama artar ve içinde eski kan olan, endometriozisten oluşan bir kapsülü olan çikolata kisti oluşur. Eski kan çikolata renginde olduğu için çikolata kisti olarak adlandırılır.

Gittikçe kist büyümeye devam eder. İnce kabuklu bir portakalın sarı olan kabuk kısmı yumurtalıktan, beyaz olan iç kısmı ise kistten oluşan, içi sıvı dolu kitle oluşur. Tek veya çift taraflı olabilir. Kistin boyutları çok büyürse veya rüptür(patlama), torsiyon(kistik yumurtalığın kendi etrafında dönmesi) olursa ameliyat gerekir. Ayrıca tüplerde, rahim tüp arasında, karın zarı, tüp ve yumurtalıklar arasında vs. yapışıklıklar yaparak tüplerde tıkanma nedeni olabilir.

Böyle durumda laparoskopi dediğimiz, karından, yarım santim çapında üç adet çubukla girip, kamera eşliğinde kapalı ameliyat yapılır. Operasyon stripping dediğimiz bir yöntemle, dışta bulunan yumurtalık dokusuna zarar vermeden, sadece içeride bulunan kistin kapsülü ile beraber çıkartılması şeklinde olur. Bu operasyonda en önemli koşul operatörün laparoskopi deneyiminin olmasıdır. Hastamızın bakire olması teşhis ve tedavi için bir engel oluşturmaz. Operasyonda bakireliği herhangi bir zarar görmez.

Prof Dr Ali ERGÜN

Perinatoloji Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı