Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Acaba Hamile miyim?

Gebe olduğunuz nasıl anlaşılır? Hangi durumda kesinlikle gebe olmadığınız söylenebilir?

Hamile olduğumu hangi test ile en kısa sürede anlarım?

Kanda hangi test ile gebelik durumu anlaşılır?

Düzenli adet gören kadınlarda genellikle iki adetin ortasına gelen günde yumurtlama olması beklenir ve yumurtlama olup döllenme olduktan 5-8 gün sonra embriyo rahim içine tutunur. Ertesi günde ise kanda gebelik testi(beta hcg) pozitif olur. İdrarda pozitif olması ise birkaç gün sonra olur. Döllenme olup hamile olduğunuz halde, embriyonun rahim içine tutunacağı güne kadar kanda gebelik testi negatif olur.

Kanda gebelik testinin pozitif olması kesinlikle gebe olduğunuzu gösterir. İdrar testleri ise her zaman yüzde yüz sonuç vermemekle beraber pozitif olması çok yüksek olasılıkla gebe olduğunuzu gösterir. Şüpheli ilişkiden sonra en az iki veya üç hafta geçmesine rağmen kanda gebelik testi negatifse kesinlikle gebe değilsinizdir. Eğer doğru yapılmışsa, bu dönemde idrarda gebelik testi de kesinlikle gebe olmadığınızı gösterir.

Döllenme gününüzden en erken iki hafta sonra vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Döllenme gününden(şüpheli ilişki günü de olabilir) üç hafta sonra kesenin görülmemesi çoğunlukla gebe olmadığınızı gösterebilir ama dört hafta geçmişse de kesinlikle gebe olmadığınız söylenebilir.

Kesinlikle unutmayın! Doğurganlık çağındaki bir kadında, beklenen adetten önce idrarda veya kanda gebelik testi yapılması kesinlikle gebe olmadığınızı göstermez.

Prof Dr Ali ERGÜN

Perinatoloji Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı